Salo Marathon Club

Kaikki tulokset / all results 2010

IX Salon Kevätjuoksu 11.4.2010 tulokset
Salo Marathon Club Results IX Salo Spring Running 11.4.2010:
Kevätjuoksu startti
10km ja 5km juoksijat ja kävelijät startti.
Kevätjuoksu 2010 startti
Puolimaratoonarit startissa
MIEHET/MEN puolimaraton/halfmarathon:
1) Janne Klasila, FMR, 1.19.22,4
2) Riku Rauhaniemi, Salo, 1.22.08,5
3) Toni Maru, Endurance, 1.25.22,8
4) Marko Mäkinen, MuKi, 1.34.29,7
5) Juha Tanska 1.35.01,5
6) Urpo Sorsa, MuurVihuri, 1.37.57,6
7) Lauri Tuominen, Turku, 1.45.40,8
8) Eino Lipponen, Lied.Luja, 1.45.53,3
9) Mika Penttilä, NRR, 1.46.03,2
10) Per-Olof Streng, TopTrim, 2.29.19,6.

MIEHET/MEN 10 km:
1) Joonata Oporta, OMKY, 33.42,6
2) Samuli Salmenoja, LiedonLuja, 38.48,3
3) Teppo Jyrkiö, EspooTapio, 39.33,7
4) Mathias Nystrand, IKFalken, 40.17,6
5) Kari Nieminen, MuKi, 40.51,3
6) Ville Häyrinen, Hatta, 41.47,1
7) Ville Lehtiö, PerniöUrh, 41.59,5
8) Veli-Pekka Kuutti, PePe, 43.15,0
9) Esko Valtonen, MuKi, 44.49,0
10) Markku Karro, Salo, 47.20,9
11) Heikki Husu, UskelanUrh, 49.11,6
12) Juha Uotila, Vapo, 51.30,6
13) Tapio Katava, Vapo, 51.53,5.

MIEHET/MEN 5 km:
1) Petri Kuusniemi 20.21,3
2) Timo Jokinen, LohjanLouh, 20.50,4
3) Kaj Söderholm, SjundeåIF, 20.51,5
4) Rauli Oksanen, SMC, 22.47,6
5) Seppo Sirkemaa, Pori, 25.53,8
6) Pauli Arbelius, Vantaa, 28.10,3.

MIEHET/MEN 5km KÄVELY/WALKING
1) Sakari Arkko, LeppVirrU, 29.04,7
2) Timo Peltomaa IFRaseborg 33.11,7
3) Krister Weurlander 39.48,8
4) Juhani Enberg, KaarFinHii, 41.19,2
5) Hannu Järvinen, Raisio, 42.10,9
6) Alpo Salmelin, KuntoPirka, 43.17,2
7) Pertti Vepsä, Nakkila, 43.41,0.

POJAT/BOYS 5 km:
1) Jesse Peltomaa, IFRaseborg, 55.53,5.

 

Janne Klasila
Miesten puolimaratonin voittaja Janne Klasila.
NAISET/WOMEN puolimaraton/halfmarathon:
1) Mirka Suominen, LUM, 1.28.02,5
2) Sari Koivunen, Tku Veikot, 1.38.14,2
3) Johanna Kataja 1.38.50,9
4) Hanna Santavuori, TurunULiit, 1.43.38,6
5) Tuija Lehtonen, Lied.Luja, 1.45.54,0
6) Anna Siirilä, Turku, 1.52.04,9.

NAISET/WOMEN 10 km:
1) Henrika Malmström, IngåIF, 42.22,0
2) Jonna Elovaara, Halikko, 44.49,8
3) Elina Oksa, Urh.Liitto, 49.10,9.

 

NAISET/WOMEN 5 km:
1) Sinikka Illaru, Delta, 24.46,2
2) Sanna Salmenoja, LiedonLuja, 25.32,2
3) Liisa Arbelius, Vantaa, 28.11,2.

TYTÖT/GIRLS 5 km:
1) Jonna Pakola, KoskenKaik, 24.37,7.

 

NAISET/WOMEN 5km KÄVELY/WALKING:
1) Marja-Leena Ukkonen, LepU, 42.11,8.

 

Jonna Pakola
Tyttöjen 5km voittaja Jonna Pakola tulee maaliin ennen taustalla näkyvää naisten 5km voittajaa Sinikka Illarua.

VIII TWIGA MINIMARATHON 28.8.2010 tulokset/results:
5.vuotiaat maalisuoralla
Alle 5 -vuotiaat maalisuoralla!
alle 5-vuotiaat vauhdissa!Tytöt alle 5 vuotta 200 m, ei aikaa. ei maaliintulojärjestyksessä:
Girls under 5 years,no time:
Shweta Kokkonen
Amalia Bateman
Eveliina Elovaara
Aino Päämi
Selma Helenius
Erica Tallberg (Kirkkonummi)
Juliana Wilberg
Josefina Valjus
Sini Immonen (Paimio)
Alina Syrjala (Tammelan Ryske)
Ella Rästed (Fribergs Gulkor)
Emilia Wilberg
Siiri Halkilahti
Anni Hyytiäinen
Jenni Hyytiäinen
Charlotta Thomas
Camilla Silen
Nessa Rannikko

Pojat alle 5 vuotta 200 m, ei aikaa. ei maaliintulojärjestyksessä:
Boys under 5 years, no time:
Valtteri Oksanen
Lauri Elomaa
Konsta Käiväräinen (Muurlan jalkapalloillijat)
Aimo Päämi
Tomi Seesranta
Sampo Helkama (Perniö Urhelijat)
Frans Sandblom (Fribergs Gulkor)
Edvin Rästed (Fribers Gulkor)
Jari Ruottinen
Roope Soini
Roni Järvinen
Eetu Kirjavainen
Eemi Heinonen
Melvin Sandberg
Cailan Degner

5-6 -vuotiaat tytöt vauhdissa!Tytöt 5 – 6 v. 400 m: Girls 5-6 years
1) Petra Pikkarainen 01.41 (Riihimäen Kisko)
2) Viivi Salmelainen 01.51 (Turku)
3) Katriina Käiväräinen 01.55 (Muurala jalkapalloillijat)
4) Janet Isometsä 01.59
5) Terhi Nikkanen 02.01
6) Emilia Elovaara 02.04
7) Mira Ruottinen 02.09
8) Ada Valjus 02.13
9) Vilma Vainio 02.16
10) Leena Seesranta 02.20
11) Inka Ekbom 02.22
12) Lilian Willberg 02.24
14) Milia Suhonen.

Pojat 5 – 6 v. 400 m: Boys 5-6 years
1) Elmeri Syrjälä 01.35 (Tammelan Ryske)
2) Leevi Vuorinen 01.36 (Perniön Urhelijat)
3) Topias Paganus 01.41
4) Jussi Raasakka 01.42 (Espoon Hihtoseura)
5) Julius Lehtö 01.44
6) Lari Sainio 01.46
7) Nuutti Oksanen 01.36
8) Simon Holmberg 01.50 (Fribergs Gurkor)
9) Oskari Lagerbom 01.53 (Muura Vihuri)
10) Antton Partala 01.57
11) Oliver Bateman 01.59
12) Oskari Kataja
13) Ilma Vainio.

7-vuotiaiden poikien voittaja maalissa.Tytöt 7 v. 800 m: Girls 7 year
1) Roosa Keski-Vähälä 03.49 (Salon Vilpas)
2) Veera Helkama 04.07 (Perniö Urhelijat)
3) Eeva Kirjäväinen 06.20.

Pojat 7 v. 800 m: Boys 7 year
1) Niilo Syrjälä 03.18 (Tammelan Ryske)
2) Väiniö Helenius 03.36
3) Aaro Kinnunen 04.22
4) Taavi Haajanen 04.25
Tuomas Turpeinen DNF.

Tytöt 8-9 v. 1,2 km: Girls 8-9 years
1) Wilman Jalonen 05.3
2) Pinja Pikkarainen 05.34 (Riihimaen Kisko)
3) Sofia Nisikanen 05.36
4) Liisa Raasakka 06.14 (Espoon Hihtoseura)
5) Anina Stocklin 06.18
6) Aurora Kokkonen 06.40
7) Emma Seitz 06.50
Ella-Mari Molainen DNF
Pojat 8-9 v. 1,2 km: Boys 8-9 year
1) Luukas Virolainen 04.55
2) Vennu Lehteenmäki 04.56
3) Miika Lehtonen 04.59
4) Antero Lehtonen 05.55
5) Mikael Willberg 06,26
6) August Snellman 06.45
7) Olli Ylialho 07.20
Niilo Helkama (Perniö Urheilijat) DNF.
Tytöt 10 – 12 v. 1,8 km: Girls 10-12 years
1) Netta Nikkanen 08.08
2) Meri Alane 08.36 (Perttelin Peikot)
3) Suvi Lehtonen 09.25
4) Meri Huttunen 09.26
5) Tiina Raasakka 09.30 (Espoo Hiihtoseura)
6) Katariina Willberg 9.33.
7) Ali Sahro Wur 09.41
8) Jenna Penttilä 10.14
Pojat 10 – 12 v. 1,8 km: Boys 10-12 years
1) Lassi Vuorinen 07.132 (Perniön Urhelijat)
2) Jesper Karlsson 07.28 (Turku)
3) Kassu Jalonen 08.56
4) Ilari Martti 08.57
5) Jonatan Niskanen 08.59
6) August Snellman DNF.
Tytöt 13 – 14 v. 3,8 km: Girls 13-14 years
1) Elina Kakko 17.08
2) Sanni Oksanen 20.13.

Pojat 13 – 14 v. 3,8 km: Boys 13-14 years
1) Eemeli Lagerbom 15.03 (Muurlan Vihuri)
2) Juhani Tamminen 22,46.

Tytöt 15 – 17 v. 4,2 km: Girls 15-17 years
1) Nea Nikkanen 18.31.

Pojat 15 – 17 v. 4,2 km: Boys 15-17 years
1) Teemu Kakko 18.15 (Perttelin Peikot).


X SALO JUHLAMARATHON TULOKSET 10.10.2010
RESULTS SALO 10th ANNIVERSARY MARATHON 10.10.2010:
Maraton startti/Marathon start
Maraton startti/Marathon start.

Tulokset myös osoitteessa: http://www.kolmpuu.net/tulokset/2010salo

 

Marathon, miehet yleinen (men general):
1. 15 Kulmatitskiy Marat Silvia 2.51.52,8 2.51.52,8
2. 7 Bolshakov Alexander Dinamo +3.14,0 2.55.06,8
3. 414 Harri Laaksonen MuurVi +13.08,6 3.05.01,4
4. 3 Heikki Tukiainen   +43.39,0 3.35.31,8
5. 14 Pasi Saastamoinen SAI +1.00.17,0 3.52.09,8
6. 11 Samuli Tuominen HHCMB +1.06.51,3 3.58.44,1
7. 12 Mika Penttilä NokiaRoadR +1.08.47,5 4.00.40,3
8. 9 Janne Saarinen Hajyt +1.14.11,2 4.06.04,0
9. 13 Oula Heikkinen NokiaRoudR +1.14.50,4 4.06.43,2
10. 403 Jonas Holmström Karjaa +1.15.48,4 4.07.41,2
11. 413 Marko Mäkinen MuKi +1.24.29,3 4.16.22,1
12. 4 Jussi Posti   +1.33.52,8 4.25.45,6
13. 6 Tuukka Järvenpää   +2.11.54,4 5.03.47,2
  410 Toni Illaru Endurance Kesk.  
  5 Rainer Hellman   Ei läht.  
  8 Jani Saarinen Hajyt Ei läht.  
  1011 Harri Laaksonen(1011)   Ei läht.  
Marathon, miehet 40 (men 40):
1. 34 Nemkov Oleg IRC 3.17.28,7 3.17.28,7
2. 20 Kari Lepistö   +4.45,1 3.22.13,8
3. 36 Janne Merinen Naantali +6.35,8 3.24.04,5
4. 401 Petri Kuusniemi   +7.47,8 3.25.16,5
5. 18 Assi Kukkonen   +8.24,5 3.25.53,2
6. 35 Marko Hynninen MakenTalli +10.27,8 3.27.56,5
7. 26 Petrov Sergey Acron +12.21,3 3.29.50,0
8. 29 Terentev Vladimir Dinamo +14.21,1 3.31.49,8
9. 30 Eino Tetri Espoo +18.56,9 3.36.25,6
10. 87 Mika Lempiäinen   +22.08,9 3.39.37,6
11. 81 Jouni Killström   +29.28,8 3.46.57,5
12. 33 Kuvaldin Alexander IRC +30.10,2 3.47.38,9
13. 19 Jarkko Turpeinen   +32.31,9 3.50.00,6
14. 409 Timo Marjomäki Häjyt +40.36,1 3.58.04,8
15. 25 Tor Erik Lindqvist   +42.17,1 3.59.45,8
16. 63 Gaponov Stanislav Fantastika +43.50,2 4.01.18,9
17. 27 Semi Leppänen Aura +47.23,9 4.04.52,6
18. 23 Olli Laine   +1.00.51,0 4.18.19,7
19. 28 Bazhin Vladimir BIM +1.03.57,8 4.21.26,5
20. 21 Kim Hellman   +1.05.47,6 4.23.16,3
21. 32 Pekka Rosendahl Harjavalta +1.55.15,4 5.12.44,1
  22 Matti Boman   Ei läht.  
  31 Jari Madetoja FMR Ei läht.  
  38 Harri Seesranta Turku Ei läht.  
Marathon, miehet 50 (men 50):
1. 41 Petrov Alexander Acron 2.51.18,6 2.51.18,6
2. 56 Shilov Andrey St.Petrsb. +8.35,4 2.59.54,0
3. 43 Korotkov Alexander Dinamo +23.32,2 3.14.50,8
4. 50 Veikko Ollila Rajamäki +29.25,9 3.20.44,5
5. 46 Irincheev Konstantin IRC +34.02,6 3.25.21,2
6. 45 Pyatko Alexander Dinamo +40.31,0 3.31.49,6
7. 55 Vasiliev Alexander Silvia +49.35,0 3.40.53,6
8. 49 Sedov Vladimir Psikov +53.21,7 3.44.40,3
9. 53 Dudich Igor Silvia +55.47,9 3.47.06,5
10. 412 Juha Kemiläinen Endurance +1.01.29,8 3.52.48,4
11. 44 Logvinenko Gennadiy Dinamo +1.07.57,5 3.59.16,1
12. 47 Kulagin Andrey IRC +1.08.26,9 3.59.45,5
13. 42 Savel'ev Sergey Acron +1.38.38,5 4.29.57,1
14. 39 Anders Colliander   +1.42.11,2 4.33.29,8
15. 408 Heikki Helminen Loimaa +1.46.08,7 4.37.27,3
  48 Hans Orlow Pori Ei läht.  
  51 Harri Laajajärvi Salo Ei läht.  
  1012 Juha Kemiläinen(1012) Lohja Ei läht.  
Marathon, miehet 60 (men 60):
1. 60 Pertti Kalliola   3.28.02,7 3.28.02,7
2. 67 Antti Ajosmäki Pori +26.27,3 3.54.30,0
3. 59 Markku Koskinen   +28.23,2 3.56.25,9
4. 62 Khlusevich Vasiliy Dinamo +36.10,8 4.04.13,5
5. 68 Raimo Saarinen Veikkola +38.03,9 4.06.06,6
6. 66 Taisto Lehtinen Lahti +38.56,3 4.06.59,0
7. 65 Hannes Honkonen Lahti +55.50,6 4.23.53,3
8. 57 Kari Suominen   +58.01,0 4.26.03,7
9. 61 Vesä Kämäri   +1.22.27,8 4.50.30,5
10. 64 Ilkka Lainema FMR +1.31.54,0 4.59.56,7
11. 58 Lasse Lappalainen   +2.23.52,5 5.51.55,2
12. 1 Kalevi Satopää Salo +3.22.38,9 6.50.41,6
Marathon, miehet 70 (men 70):
1. 73 Arto Hietala TyrwääMara 5.51.41,8 5.51.41,8
2. 71 Vilho Lindfors Porvoo +15,6 5.51.57,4
3. 69 Tauno Peippo Espoo +18.16,8 6.09.58,6
4. 70 Erkki Vaisto Hajyt +41.44,9 6.33.26,7
Marathon, naiset yleinen (women general):
1. 404 Mimmi Sinervo Parainen 3.25.42,8 3.25.42,8
2. 74 Lebedeva Maria Fantastika +14.36,2 3.40.19,0
3. 76 Sari Lähdeniemi Turku +41.25,5 4.07.08,3
4. 406 Elina Lammela TUL +54.34,5 4.20.17,3
Marathon, naiset 35 (women 35):
1. 77 Mari Toivonen Endurance 3.56.39,1 3.56.39,1
2. 79 Ulla-Maija Knuutti Hyvinkää +15.47,6 4.12.26,7
3. 405 Vilma Alenius TUL +23.38,0 4.20.17,1
4. 78 Aija Leponmen Helsinki +1.11.39,4 5.08.18,5
Marathon, naiset 40 (women 40):
1. 402 Heli Lehtinen TYKS 3.47.06,0 3.47.06,0
2. 407 Helena Santamäki YpYl +3.57,5 3.51.03,5
3. 80 Jaana Lindqvist   +12.39,7 3.59.45,7
4. 82 Deviatova Nadezhda Acron +14.31,2 4.01.37,2
5. 411 Maria Tähkävuori Endurance +21.00,4 4.08.06,4
6. 83 Jaana Turpeinen Salo +21.59,0 4.09.05,0
Marathon, naiset 50 (women 50):
1. 84 Chelobitskaya Elena Silvia 4.04.40,3 4.04.40,3
2. 52 Bogdanova Lubov Silvia +24.23,0 4.29.03,3
Marathon, naiset 60 (women 60):
1. 86 Reutovich Irina Dinamo 3.42.42,8 3.42.42,8
2. 85 Milova Galina Acron +10.20,2 3.53.03,0
Muut matkat starttiMuiden matkojen startti.
Puolimarathon, miehet yleinen (Halfmarathon, men, general):
1. 495 Uriy Vinogradov Silvia 1.15.55,0 1.15.55,0
2. 328 Aleksey Belousov Silvia +5.34,0 1.21.29,0
3. 391 Karri Paavolainen Turku +7.13,3 1.23.08,3
4. 492 Tsvetkov Kirill Silvia +11.46,2 1.27.41,2
5. 323 Sakari Böök Hämeenlinn +11.56,5 1.27.51,5
6. 481 Juha Ruoho   +13.28,7 1.29.23,7
7. 496 Terho Into Salo +21.04,9 1.36.59,9
8. 326 Jani Leinonen SAI +21.40,0 1.37.35,0
9. 358 Peetu Saukkio   +22.20,6 1.38.15,6
10. 394 Tuomo Waltari Lieto +22.27,9 1.38.22,9
11. 307 Juuso Jaakkola   +22.48,3 1.38.43,3
12. 308 Jyrki Vennonen   +24.21,6 1.40.16,6
13. 309 Kalle Jokinen   +27.28,9 1.43.23,9
14. 311 Kimmo Lindström   +30.44,4 1.46.39,4
15. 396 Pekka Palin Nummela +31.47,6 1.47.42,6
16. 329 Heikki Husu Usk.Urhot +34.37,7 1.50.32,7
17. 314 Mika Karttunen   +35.38,5 1.51.33,5
18. 321 Jussi Lindholm HFT +36.46,2 1.52.41,2
19. 398 Ville Eskelinen Nokia RR +37.02,0 1.52.57,0
20. 316 Pekka Rautila   +38.54,5 1.54.49,5
21. 304 Henri Korhonen   +39.43,9 1.55.38,9
22. 303 Antti Tapiola   +42.08,6 1.58.03,6
23. 318 Tero Päärni   +44.03,1 1.59.58,1
24. 380 Markus Oksanen Nokia RR +45.49,5 2.01.44,5
25. 499 Sami Salo Salo +48.25,8 2.04.20,8
26. 302 Antti Tammilehto   +49.44,0 2.05.39,0
27. 312 Markku Mantylä   +50.16,0 2.06.11,0
28. 315 Niko Viljanen   +51.22,2 2.07.17,2
29. 489 Juho Pekkinen   +56.28,0 2.12.23,0
30. 305 Jani Laakso   +1.00.00,5 2.15.55,5
31. 306 Janne Tammisto   +1.10.54,5 2.26.49,5
  324 Jari Tuomisalo Maxit Ei läht.  
  319 Ville Heino   Ei läht.  
  325 ?? Mestarinik Ei läht.  
  327 Pertti Kortesoja SAI Ei läht.  
  320 Larri Aaltonen FlairTradi Ei läht.  
Puolimarathon, miehet 40 (Halfmarathon, men 40):
1. 386 Sakari Parttimaa SuSi 1.25.05,8 1.25.05,8
2. 493 Chirkov Valeriy Psikov +24,2 1.25.30,0
3. 332 Mika Sipponen   +6.43,6 1.31.49,4
4. 486 Jukka Niskanen   +8.37,0 1.33.42,8
5. 393 Kai Mäkelä PHVU +10.14,9 1.35.20,7
6. 395 Matti Boman Koski TL +11.53,2 1.36.59,0
7. 342 Roberto Gomez Turku +15.38,6 1.40.44,4
8. 482 Markku Lindroos KuusHu +15.39,2 1.40.45,0
9. 340 Keijo Virtanen Piispanris +15.44,7 1.40.50,5
10. 301 Ilkka Ratamo Hakoniskat +16.53,7 1.41.59,5
11. 488 Teppo Hämäläinen   +17.03,3 1.42.09,1
12. 336 Sukhorukov Vladimir Chempion +18.04,9 1.43.10,7
13. 339 Igor Hamppu Mestarinik +18.55,1 1.44.00,9
14. 344 Kalervo Laakso   +21.50,3 1.46.56,1
15. 343 Tapio Katava Vapo +26.09,5 1.51.15,3
16. 331 Markku Lindsten   +28.05,7 1.53.11,5
17. 338 Harri Virta Helsinki +38.54,1 2.03.59,9
18. 341 Tapio Ylönen Salo +40.34,1 2.05.39,9
19. 335 Tatu Korhonen   +41.34,3 2.06.40,1
20. 485 Jari Mononen   +46.12,7 2.11.18,5
21. 334 Taneli Tamminenm   +55.09,6 2.20.15,4
22. 330 Jukka Tuukkanen   +1.15.45,4 2.40.51,2
  337 Jouni Kauppinen Espoo Ei läht.  
  333 Olli Laine   Ei läht.  
Puolimarathon, miehet 50 (Halfmarathon, men 50):
1. 491 Tsarenko Sergey Silvia 1.29.37,6 1.29.37,6
2. 392 Teppo Jyrkkiö EspTapiot +9,6 1.29.47,2
3. 346 Seppo Rosnell NokiaRoadR +6.43,3 1.36.20,9
4. 381 Tero Lehto IsJää +8.23,9 1.38.01,5
5. 498 Markku Karro Salo +9.02,0 1.38.39,6
6. 347 Unto Leinnikka Salo +15.21,4 1.44.59,0
7. 345 Shalygo Uriy Favorit +15.26,0 1.45.03,6
8. 490 Jarmo Heino Halikko +20.55,3 1.50.32,9
9. 494 Igor Avdonin Acron +25.35,3 1.55.12,9
10. 397 Pertti Kortesoja Nokia RR +28.02,4 1.57.40,0
11. 349 Jorma Tiiri VSVU +30.51,5 2.00.29,1
12. 388 Hans Orlo Pori +52.47,8 2.22.25,4
  348 Bogdanova Lubov Silvia Ei läht.  
Puolimarathon, miehet 60 (Halfmarathon, men 60):
1. 350 Auvo Nevalainen Bisku 1.35.18,0 1.35.18,0
2. 387 Taisto Kosonen SomeronEsa +4.10,9 1.39.28,9
3. 313 Matti Tapiola   +5.45,7 1.41.03,7
4. 389 Erkki Mattila MasKa +8.20,2 1.43.38,2
5. 352 Boldyrev Vladimir Elektrosil +19.24,4 1.54.42,4
6. 310 Kari Niinistö UsUr +19.32,4 1.54.50,4
7. 383 Olavi Lampinen SpoVe +59.05,7 2.34.23,7
  353 Pentti Tunnela VSVU Ei läht.  
Puolimarathon, miehet 70 (Halfmarathon, men 70):
1. 351 Kotov Ariy Dinamo 2.12.47,4 2.12.47,4
2. 355 Krasnoshchekov Victo Dinamo +14.20,4 2.27.07,8
3. 354 Feofanov Valentin Dinamo +22.26,7 2.35.14,1
4. 382 Mauno Marjomäki Häjyt +1.03.47,0 3.16.34,4
Puolimarathon, naiset yleinen (Halfmarathon, women general):
1. 384 Erja Lehto Tampere 1.58.11,0 1.58.11,0
2. 385 Kati Kannari Tampere +0,2 1.58.11,2
3. 359 Linda Dalbom   +7.58,5 2.06.09,5
4. 484 Anna-Maija Virtanen   +8.28,9 2.06.39,9
5. 500 Riikka Lähdemäki YpYl +11.42,5 2.09.53,5
6. 360 Mira Kirjavainen   +23.48,9 2.21.59,9
7. 364 Anna Alanen Turku +24.52,0 2.23.03,0
8. 362 Tiina Tuukkanen   +42.39,9 2.40.50,9
  356 Eija Rantala-Sorsa   Kesk.  
  363 Janika Buharali FlareTradi Ei läht.  
  361 Nina Sundberg   Ei läht.  
Puolimarathon, naiset 35 (Halfmarathon, women 35):
1. 369 Johanna Kataja Salo 1.41.40,6 1.41.40,6
2. 365 Kia Pajunen   +17.31,6 1.59.12,2
3. 366 Niina Kivelä   +28.22,8 2.10.03,4
4. 497 Mari Into Salo +29.01,6 2.10.42,2
  367 Nina Saarilehto   Ei läht.  
  368 Aija Loponen Helsinki Ei läht.  
Puolimarathon, naiset 40 (Halfmarathon, women 40):
1. 373 Sviridova Tatiana Dinamo 1.37.06,1 1.37.06,1
2. 483 Tiina Lindroos KuusHu +11.41,4 1.48.47,5
3. 487 Marja Kuusniemi   +18.17,2 1.55.23,3
4. 374 Heli Karppinen Salo +24.35,4 2.01.41,5
5. 371 Kirsi Raiskio   +25.14,3 2.02.20,4
6. 317 Jaana Kukkonen-Niinistö UsUr +30.02,6 2.07.08,7
7. 370 Hannele Tamminen   +43.09,0 2.20.15,1
  375 Pia Setälä Salo Ei läht.  
  372 Samsonova Svetlana Acron Ei läht.  
Puolimarathon, naiset 50 (Halfmarathon, women 50):
1. 377 Nina Zatevina Acron 1.55.12,6 1.55.12,6
2. 357 Helena Tapiola   +3.44,2 1.58.56,8
3. 376 Ichetovkina Ludmila Acron +25.12,3 2.20.24,9
Puolimarathon, naiset 60 (Halfmarathon, women 60):
1. 390 Pirjo Kurppa MasKa 1.53.10,7 1.53.10,7
2. 379 Helena Mäkinen Helsinki +23.06,9 2.16.17,6
  378 Marja Mäkinen   Ei läht.  
¼ Marathon, miehet yleinen (¼ Marathon, men general):
1. 203 Thomas Darby TUL 38.05,3 38.05,3
2. 202 Esa Kymäläinen   +6.54,8 45.00,1
3. 211 Mikko Heinonen NokiaRoadR +9.17,1 47.22,4
4. 463 Teppo Jalonen   +10.44,0 48.49,3
5. 213 Simo Kiskonen Sauvo +10.55,6 49.00,9
6. 206 Jouni Moukolainen   +12.27,7 50.33,0
7. 477 Kaj Raute SuSi +13.37,3 51.42,6
8. 466 Pekka Lehtinen Salo +14.44,4 52.49,7
9. 465 Michail Deviator   +17.08,1 55.13,4
10. 467 Markus Älli Pertteli +17.30,1 55.35,4
11. 476 Touko Tuominen Hatta +17.50,0 55.55,3
12. 468 Stuart Wingate   +18.32,1 56.37,4
13. 210 Christian Tallberg Kirkkonumm +20.44,2 58.49,5
14. 478 Jarno Koponen Salo +22.43,4 1.00.48,7
15. 212 Vesa Käiväräinen Salo +23.44,2 1.01.49,5
16. 214 Pauli Arbelius Vantaa +23.51,9 1.01.57,2
17. 204 Jari Virtanen   +23.52,6 1.01.57,9
18. 227 Reima Mäkinen MaskKa +27.12,5 1.05.17,8
19. 201 Ari Vaha   +38.35,7 1.16.41,0
20. 205 Jouni Hörkkö   +40.48,3 1.18.53,6
21. 207 Rikku Granö   +40.48,7 1.18.54,0
  208 ?? FHP OY Ei läht.  
  209 Rikku Aaltonen FlareTradi Ei läht.  
¼ Marathon, miehet alle 17 (¼ Marathon, men under 17):
1. 479 Tino Tamminen   1.07.55,9 1.07.55,9
¼ Marathon, naiset yleinen (¼ Marathon, women general):
1. 464 Goncharenko Tatiana Silvia 54.11,0 54.11,0
2. 231 Liisa Arbeliu Vantaa +2.37,0 56.48,0
3. 217 Krista Rantanen   +5.15,3 59.26,3
4. 215 Anneli Vennonen   +7.31,2 1.01.42,2
5. 224 Sari Tallberg Kirkkonumm +15.19,0 1.09.30,0
6. 221 Päivi Alm-Huhti   +18.32,6 1.12.43,6
7. 219 Maire Rantanen   +23.19,8 1.17.30,8
8. 216 Johanna Hörkkö-Granö   +24.42,8 1.18.53,8
9. 462 Määttänen Anu   +25.00,5 1.19.11,5
10. 461 Pauliina Virtanen   +25.00,8 1.19.11,8
11. 220 Marjo Tallqvist   +33.13,4 1.27.24,4
12. 218 Liisa Käiväräinen   +33.13,6 1.27.24,6
13. 226 Arja Alkki Loimaa +41.50,1 1.36.01,1
  230 Kati Kannari Tampere Ei läht.  
  228 Sanna Timonen Salo Ei läht.  
  229 Erja Lehto Tampere Ei läht.  
  223 Virve Repo FlareTradi Ei läht.  
  222 Aila Lindroos FlareTradi Ei läht.  
  225 Satu Helkama Lohja Ei läht.  
Miehet yleinen 5km (Men general 5km):
1. 106 Kari Kantola   26.19,5 26.19,5
2. 437 Aimo Peltonen Salo +1.23,1 27.42,6
3. 105 Juha Punta   +2.43,6 29.03,1
4. 439 Tomi Lemminkäinen LP-Viesti +2.57,2 29.16,7
5. 436 Reijo Parkkola TuVal +2.58,7 29.18,2
6. 101 Chirag Shah   +13.33,6 39.53,1
7. 469 Mika Mäkirinne SalLT +14.09,9 40.29,4
8. 111 Usko Lind Nurmijärvi +41.06,9 1.07.26,4
  112 Aleksei Pronikov Russia Kesk.  
  108 Kristian Parilo FairTradin Ei läht.  
  107 Pentti Tittonen   Ei läht.  
  102 Easko Nurmi   Ei läht.  
  110 Pekka Bang FairTradin Ei läht.  
  103 Janne Salminen   Ei läht.  
  113 Jukka Mertanen Salo Ei läht.  
  109 Markus Parilo FairTradin Ei läht.  
  104 Jouni Tittonen   Ei läht.  
Naiset yleinen 5km (women general 5km):
1. 118 Rea Saarioja   26.37,9 26.37,9
2. 120 Katrin Kreen Salo +1.04,5 27.42,4
3. 115 Anne Villberg   +2.55,0 29.32,9
4. 117 Maitri Shah   +13.14,9 39.52,8
5. 426 Amanda Vartiainen Salo +20.48,1 47.26,0
  432 Sinikka Illaru PelTa Kesk.  
  114 Airi Mäkinen   Ei läht.  
  119 Mari Madetoja Piikkiö Ei läht.  
  116 Katri Raittinen   Ei läht.  
Naiset alle 17 5km (women under 17 5km):
1. 121 Ida Raiskio   42.50,0 42.50,0
¼ Kävely, miehet (¼ Walking men):
  232 Aaro Enberg Suomi Ei läht.  
¼ Kävely, naiset (¼ Walking women):
1. 475 Leena Salo 1.37.30,2 1.37.30,2
2. 470 Ulla Reiman Salo +0,3 1.37.30,5
3. 471 Chandoni Tallas Salo +2.00,4 1.39.30,6
4. 474 Maija-Liisa Salminen Salo +2.01,1 1.39.31,3
5. 233 Seija Lehtinen   +6.03,6 1.43.33,8
6. 473 Aija Solas Salo +9.59,2 1.47.29,4
7. 472 Armi Savolainen Salo +9.59,5 1.47.29,7
  234 Kirsti Skyttä Suomi Kesk.  
Kävely, miehet 5km (Walking men 5km):
1. 428 Timo Peltomaa If Ras 34.50,0 34.50,0
2. 435 Matti Hällinen SalVet +51,0 35.41,0
3. 429 Veikko Karttunen KusVu +6.14,0 41.04,0
4. 427 Juhani Enberg KaarFinlH +8.18,2 43.08,2
5. 122 Pertti Vepsä   +12.41,3 47.31,3
6. 431 Jarmo Harju TuVal +14.08,7 48.58,7
7. 434 Esko Nurmi Pöytyä +32.36,5 1.07.26,5
8. 433 Keijo Soon RuYr +32.36,6 1.07.26,6
Kävely, naiset 5km (Walking women 5km):
1. 438 Arja Vahtera SalSa 43.07,8 43.07,8
2. 123 Anna Laine FairTradin +1.34,7 44.42,5
3. 126 Karita Waris FairTradin +1.38,0 44.45,8
4. 430 Tuula Karttunen TuVal +2.29,0 45.36,8
5. 128 Pirjo Kivimäki FairTradin +7.58,0 51.05,8
6. 127 Liisa Anttila FairTradin +7.58,3 51.06,1
7. 129 Päivi Lehtilä FairTradin +8.17,8 51.25,6
8. 131 Tuula Ojala FairTradin +8.18,1 51.25,9
9. 124 Eeva Vainio FairTradin +8.18,3 51.26,1
  130 Kristian Parilo FairTradin Ei läht.  
SALO 10-VUOTIS JUHLAMARATON – TOIMITSIJAT 17.10.2010:
Maraton Miehet:
1) Otso Ylönen NRR 3.55
2) Andi Mwegerano SMC 7.39.

Puolimaraton Miehet:
1) Pertti Lintula Salo 1.59.

Puolimaraton Naiset:
1) Sirpa Lehmuskoski NRR 1.59
2) Sirpa Tamminen PePe 2.17
3) Satu Laaksonen NRR 2.17.

 

¼ Maraton miehet:
1) Eero Vehniäinen Samoojat 1.00.

¼ Maraton Naiset
1) Airi Mäkinen Samoojat 1.08.

1/8 maraton Miehet kävely:
1) Reijo Mäkinen 1.02
2) Matti Rantamaa 1.02
3) Kalevi Malmo Samoojat 1.05
4) Tapio Montonen Samoojat 1.05.

1/8 maraton Naiset kävely:
1) Arja Heinonen Pepe & NRR 41.34
2) Katri Raittinen NRR 47.05
3) Pirjo Kosonen Samojat 1.05.

 

AndiSMC:n ANDI MWEGERANO piti aloituspuheen. Maratonin juoksijat taipaleelleMaratonin juoksijat taipaleelle.
Muiden matkojen juoksijat ja kävelijät lähtivät
Muiden matkojen juoksijat ja kävelijät lähtivät.
Miesten yleisen sarjan 5km voittaja KARI KANTOLAMiesten yleisen sarjan 5km voittaja KARI KANTOLA.
Miehet puolikas KARRI PAAVOLAINEN maalissa
Miehet puolikas KARRI PAAVOLAINEN maalissa.
Miehet puolikas SAKARI BÖÖK maalissaMiehet puolikas SAKARI BÖÖK maalissa.
Naiset yleinen 5km voittaja REA SAARIOJA
Naiset yleinen 5km voittaja REA SAARIOJA.
437 AIMO PELTONEN ja 120 KATRIN KREEN maalissa
437 AIMO PELTONEN ja 120 KATRIN KREEN maalissa.
Miesten puolimaraton kakkonen ALEKSEY BELOUSOV
Miesten puolimaraton kakkonen ALEKSEY BELOUSOV.
218 LIISA KÄIVÄRÄINEN ja 220 MARJO TALLQVIST
218 LIISA KÄIVÄRÄINEN ja 220 MARJO TALLQVIST.
Ekan maratoninsa juossut KIM HELLMAN maalissa
Ekan maratoninsa juossut KIM HELLMAN maalissa
Pojat alle 17 TINO TAMMINEN palkintojen jaossa
Pojat alle 17 TINO TAMMINEN palkintojen jaossa.
SVIRIDOVA TATIANA
Naiset 40 puolikas voittaja SVIRIDOVA TATIANA.
475 LEENA ja 470 ULLA REIMAN
475 LEENA ja 470 ULLA REIMAN.
Miehet puolikas JUUSO JAAKKOLA maalissa
Miehet puolikas JUUSO JAAKKOLA maalissa.
379 HELENA MÄKINEN ja 390 PIRJO KURPPA
379 HELENA MÄKINEN ja 390 PIRJO KURPPA.
85 GALINA MILOVA ja 86 IRINA REUTOVICH
85 GALINA MILOVA ja 86 IRINA REUTOVICH.
salomarathon
77 MARI TOIVONEN ja 79 ULLA-MAIJA KNUUTTI.

Lisää kuvia tapahtumasta: markus.galleria.fi osy.kapsi.fi
TULOKSET/RESULTS IX SALON PIKKUJOULUJUOKSU/CHRISTMAS PARTY 28.11.2010:
MIEHET 10,5 km
1) Illaru Tonu Endurance 41,58
2) Kevin Magnus Tenhola 42,41
3) Leppänen Pekka Mellilä 42,50
4) Heikkonen Rami Fiskarssin Urheilijat 43,13
5) Jokinen Timo Lohjan Louhi 45,22
6) Valtonen Esko Muuulan kiri 46,47
7) Elovaara Harri Muurlan Kiri 46,48
8) Vennonen Jyrki SMC 47,51
9) Pentilä Mika NRR 48,03
10) Tuomisalo Jari 48,20
11) Hautala Jari 48,49
12) Aalto Jouni 49,11
13) Heino Olavi Hiiden kiertäjät 49,38
14) Myberg Karl Åbo IFF 50,52
15) Syrjälä Timo 51,05
16) Viitaharju Alpo 51,24
17) Salminen Rami Rauma 52,19
18) Tittonen Jouni 52,25
19) Luonuankoski Reijo LUP 85 52,38
20) Marteva Kauko Liedon Luja 53,08
21) Kantola Kari 54,44
22) Yli-Jaukkari Mikko Loimaa 55,04
23) Dogan Cem 55,19
24) Heino Jarmo Halikko 55,23
25) Caselius Jyrki Jääpuikot 55,42
26) Sivosavi Veikko Maskun Kataja 58,35
27) Tiiri Jorma Loimaa 58,42
28) Lackström Erkki Inkoon Voima 1.00,15
29) Söderholm Kai 1.00,16
30) Dahlman Björn LUP 1.06,08.

POJAT 10,5 km
1) Sivosavi Juho-Kusti TuWe 58,38.

NAISET 10,5 km
1) Elovaara Jonna 46,46
2) Koivu Sari Liedon Luja 46,49
3) Raatikainen Paula Urho 50,23
4) Ynnilä Riitta SuSi 51,38
5) Toivonen Teija VSVU 51,45
6) Liski Riina 51,46
7) Riikonen Sirkku Urho 53,20
8) Santamäki Helena Ypäjän Yllätys 54,09
9) Illaru Sinikka Delta 54,40
10) Hannula Päivi 57,00
11) Lehtonen Tuija Liedon Luja 57,00
12) Arbelius Liisa Vantaa 59,05
13) Pursiheimo Maria Jääpuikot 1.03,58.

TYTÖT alle 18-v. 10,5 km
1) Kivelä Camilla 1.04,27.

KÄVELY MIEHET 10,5 km
1) Arkko Sakari LepU 1.09,31
2) Karttunen Veikko KUSVU 1.18,31
3) Enberg Juhani Kaarinan Finlandia hiihtäjät 1.29,48
4) Harju Jarmo Turun Valpas 1.35,28
5) Arbelius Pauli Vantaa 1.36,04
6) Vepsä Pertti Nakkila 1.45,45
7) Nurmi Esko Pöytyä 1.50,30
7) Palokangas Paavo Kaarina 1.50,30
9) Lind Usko Nurmijärvi 1.50,45
9) Soon Keijo Rusko 1.50,45.

KÄVELY NAISET 10,5 km:
1) Ukkonen Marja-Leena LepU 1.32,46
2) Karttunen Tuula Turun Valpas 1.35,24
3) Kari Marita 1.38,10.


TULOKSET/RESULTS IX SALON UUDENVUODENJUOKSU/NEW YEAR RUNNING 31.12.2010:
MIEHET 10 km:
1) 257 Jukka Kero TuUl 0:38:42
2) 254 Darby Thomas Turun urheiluliitto 0:38:42
3) 235 Toni Illaru Endurance 0:41:45
4) 223 Petteri Urmas KoskiTL 0:41:58
5) 238 Harri Elovaara MuKi 0:42:04
6) 253 Magnus Kevin Tenholan urheiluseura 0:42:41
7) 249 Esko Valtonen MuKi 0:44:55
8) 247 Jari Kleemola PePe 0:45:14
9) 256 Rami Heikkonen FU47 0:45:38
10) 251 Veli-Pekka Kuutti PePe 0:46:37
11) 239 Mika Ilomäki FU47 0:47:50
12) 245 Jyrki Vennonen SMC 0:47:57
13) 258 Otso Ylönen Nokia RoadRunners 0:48:41
14) 240 Mika Penttilä Nokia RoadRunners 0:49:00
15) 244 Antti Hämäläinen Pertteli 0:49:57
16) 255 Marko Hallanaro Länsi-Uudenmaan urheilijat 0:51:23
17) 252 Olavi Heino Hiidenkiertäjät 0:51:36
18) 248 Heikki Husu Uskelan Urhot 0:51:43
19) 229 Jouni Moukolainen 0:52:28
20) 232 Tatu Korhonen Marttilan Murto 0:54:26
21) 236 Hannu Mustonen 0:55:06
22) 243 Mika Mäkirinne Liikuntatoimi 0:55:31
23) 228 Jussi Lindholm 0:55:32
24) 237 Jari Virtanen Salon Vilpas 0:56:41
25) 230 Esa Virtanen 0:59:41
26) 242 Jouko Hangas Kosken Kaiku 0:59:56
27) 246 Jarkko Mettovaara 1:02:31
28) 250 Aki Tuominen Nummen Kipinä 1:07:06
29) 241 Matti Siekkinen Somero 1:16:37
208 Andi Mwegerano SMC kesk.

POJAT alle 18v 10 km
1) 201 Miska Mwegerano SMC 1:00:55
NAISET 10 km:
1) 264 Tatjana Eskolin Vetelin Urheilijat 0:44:28
2) 277 Sari Koivu Turun Veikot 0:44:58
3) 261 Teija Toivonen 0:46:17
4) 273 Jonna Elovaara Halikko 0:47:03
5) 274 Riitta Ynnilä SuSi 0:50:22
6) 276 Elina Oksa Turun urheiluliitto 0:51:44
7) 275 Krista Rantanen 0:54:50
8) 266 Sirkku Riikonen Uskelan Urhot 0:55:08
9) 265 Kirsi Palohonka Uskelan Urhot 0:55:25
10) 271 Sari Eskolin 0:55:31
11) 272 Tiina Virtanen PePe 0:59:16
12) 270 Terhi Simontaival FU47 1:03:46
13) 263 Ulla Hörkkö 1:16:59
262 Taru Uusitalo kesk.
278 Andreina Kero TuUl kesk.

KÄVELY NAISET n. 6 km
1) 90 Airi Mäkinen 0:49:44
2) 100 Arja Vahtera Salon Samoojat 0:50:13
3) 91 Eija Mäkinen 0:51:13
4) 89 Marita Kari 0:53:03
5) 94 Marja-Leena Ukkonen Leppävirran Urheilijat 0:54:23.

KÄVELY MIEHET n. 6 km
1) 93 Sakari Arkko Leppävirran urheilijat 0:36:03
2) 88 Jouni Tittonen 0:40:53
3) 97 Timo Peltomaa IF Raseborg 0:42:40
4) 98 Mikko Yli-Jaukikari Loimaa 0:49:13
5) 96 Risto Vainio Turun Suunnistajat 0:49:59
6) 260 Mauri Sinnelä SuSi 0:51:14
7) 95 Juhani Enberg Kaarina Finlandia-hiihtäjät 0:54:23
8) 92 Usko Lind Nurmijärvi 0:54:24
9) 99 Hannu Järvinen Raisio 0:54:25.