Salo Marathon Club

Kaikki tulokset / all results 2007

VI Salon Kevätjuoksu 2007 tulokset
Salo Marathon Club/Results VI Salo Spring Running 2007:

Startti/Start
Startti/Start
MIEHET/MEN 10 km:
1) Ilkka Utriainen PernU 35,26
2) Janne Hyryläinen Helsingin Jyry 37,44
3) Seppo Rosnell Nokia RR 38,54
4) Jussi Mattila Team 21500 39,59
5) Jouni Kouvo Nokia RR 40,39
6) Tommy Korin ÖSK 40,44
7) Pekka Kujanpää Marttila 40,56
8) Magnus Kevin Tenhola US 41,15
9) Jari Lintukangas 41,48
10) Veikko Sivosavi Viking Line 42,01
11) Jukka Heikkilä S-klubi 42,22
12) Kai Mäkelä ÖNS 42,40
13) Markku Karro MuurKi 42,53
14) Jari Männikkö KarKu 43,24
15) Juha-Pekka Vaha SoE 43,48
16) Jorma Tiiri VSVU 45,37
17) Jouni Aalto Salo MC 45,42
18) Ville Eskelinen Nokia RR 45,49
19) Juha Reponen Loglift 45,52
20) Jari Vendelin SuomSi 46,21
21) Kauko Harteva LiedLu 47,58
22) Jarmo Heinonen Pertteli 48,01
23 Juuso Häggström 48,02
24 Erno Kasinen 48,03
25 Kari Nurmisto SSP 48,14
26) Keijo Pitkänen Salo MC 50,58
27) Tenho Hätönen MuurKi 52,38
28) Markku Laurinen Mellilän Huovit 54,48
29) Jouko Hangas 55,15
30) Kalevi Kairemo Helsinki 57,47
31) Jouko Hangas

POJAT/BOYS 10 km:
1) Aki Ruotsalainen Hamarin Elo 42,21

MIEHET/MEN 5 km:
1) Tuomas Lampainen Turku 16,18
2) Carl-Johan Wasström Sjundeå IF 16,24
3) Dennis Rehnström Sjundeå IF 17,18
4) Kaj Söderholm Sjundeå IF 17,53
5) Mauri Mikkola VSVU 17,55
6) Mika Nieminen Sjundeå IF 18,03
7) Rauli Oksanen PertPe 18,15
8) Esko Valtonen MuurKi 19,06
9) Petri Kuusniemi Turku 19,25
10) Timo Jokinen Lohjan Louhi 19,48
11) Antti Kokkonen Vantaa 19,49
12) Jani Elovaara Salpa 20,47
13) Sture Lindqvist EIF 21,15

POJAT/BOYS 18-v. 5km
1) Eetu Skyttä LiedP 18,04
2) Andreas Selenius Österby SK 18,12
3) Ville Lehtiö PernU 20,10
4) Robert Lindqvist Österby SK 21,14
5) Valtteri Männikkö KarKu 22,28
6) Pyry Alanne PertP 23,13
7) Viljami Männikkö KarKu 30,11

MIEHET/MEN 5km KÄVELY/WALKING
1) Erkki Hakkarainen LoiVo 25,52
2) Sakari Arkko Varkaus 31,04
3) Timo Peltomaa Häjyt 33,17
4) Pertti Vepsä Nakkila 39,46
5) Stig Eriksson ÅIFK 48,21
6) Paavo Palokangas VSVU 48,22
7) Juha Malmikivi Turun Valpas 50,28

NAISET/WOMEN 10 km:
1) Anne-Mari Hyryläinen Helsingin Jyry 38,07
2) Paula Raatikainen Uskelan Urhot 43,05
3) Riitta Ynnilä SuomSi 43,06
4) Helena Santamäki Ypäjän Yllätys 46,42
5) Paula Hartman Vaajakoski 47,22
6) Nina Mattila Team 21500 50,12
7) Kristiina Heikkilä Kuusjoki 60,25

NAISET/WOMEN 5 km:
1 Saara Skyttä LiedP 17,53
2) Jonna Elovaara Halikko 21,22
3) Päivi Hannula VSVU 23,24
4) Tuija Lehtonen LieLu 23,24
5) Paula Alanne PertP 25,38
6) Erja Lind Loimaa 26,53
7) Lisbeth Dahlqvist EIF 28,12
8) Seija Turunen Alastaro 28,58
9) Marianne Tuominen Kuusjoki 29,37

TYTÖT/GIRLS 18-v. 10 km:
1) Heidi Pentikäinen Salo MC 46,30

TYTÖT/GIRLS 18-v. 5 km:
1) Maria Mäkitalo PaimU 20,17

NAISET/WOMEN 5km KÄVELY/WALKING:
1) Marja-Leena Ukkonen Mikkeli 40,19
2) Saija Riski Kuusjoki 42,49
3) Jaana Hakala Kuusjoki 42,50


Naisten 5km ylivoimaisesti voittanut Saara Skyttä tarkisti voittoajan omasta kellostaan


Tuomas Lampainen kirii miesten 5km:n maaliin ennen Carl-Johan Wasströmiä


V TWIGA MINIMARATHON 25.8.2007 tulokset/results:
innolla matkaan!
innolla matkaan!
Lasten riemukasta juoksua!Tytöt 3 – 4 v. 200 m, ei aikaa Girls 3-4 years no time:
Katariina Käiväräinen
Katri Veikkola
Liisa Martama
Silja Arlin
Ella Arlin
Peppi Nieminen
Jasmiina Hyvölä
Pihla Niemi
Viola Saare
Sanni Borenius
Pojat 3 – 4 v. 200 m, ei aikaa Boys 3-4 years no time:
Mikael Mejia
Simon Holmberg
Fribergs Gurkor
Atte Himilä
Karkki-Rasti
Sonja pinnistelee kohti voittoa!Tytöt 5 – 6 v. 400 m: Girls 5-6 years
1) Sonja Lagerbom Muurlan Vihuri 1,46
2) Helmi Kantola 1,58
3) Maija Martama 1,59
4) Aada Hämäläinen 2,02
5) Milla Hyytiäinen 2,28
6) Malin Leppänen Fribergs Gurkor DNS
Miika ehtii maaliin ennn Konstaa ja Aarnoa!Pojat 5 – 6 v. 400 m: Boys 5-6 years
1) Miika Lehtonen 1,37
2) Konsta Korhonen 1,39
3) Aarno Leino 1,40
4) Rory Corthals 1,42
5) Mitja Keränen Perttelin Peikot 1,43
6) Vennu Lähteenmäki Salon Vilpas 1,45
7) Aleksi Lehtonen 1,48
8) Roope Nieminen 1,56
9) Tuomas Norja 1,57
10) Roni Vuori 2,02
11) Antero Lehtonen 2,04
12) Jami Lindsten 2,05
13) Joel Borenius 2,06
14) Mikael Willberg 2,07
15) Nico Nieminen 2,14
16) Samuel Mejia 2,16
17) Tuomas Pakola Kosken Kaiku 2,30.
Voimansa oikein jakanut Meri voitti lopulta selvästiTytöt 7 v. 800 m: Girls 7 year
1) Meri Alanne Perttelin Peikot 3,40
2) Katariina Willberg 3,50
3) Maria Ylönen 3,55
4) Siiri Borenius 4,20.
Konsta otti ylivoimaisen voiton!Pojat 7 v. 800 m: Boys 7 year
1) Konsta Mastomäki 3,17
2) Ilari Martti Loimaan Jankko 3,34
3) Juho-Kusti Sivosara 3,40
4) Henri Laakso Kiskon Kiskojat 3,44
5) Miska Keränen Perttelin Peikot 3,58
6) Jonas Holmberg Fribergs Gurkor 4,02
Netta vei voiton HämeenlinnaanTytöt 8-9 v. 1,2 km: Girls 8-9 years
1) Netta Nikkanen Hämeenlinnan Tarmo 5,17
2) Jonna Pakola Kosken Kaiku 5,30
3) Jule Corthals 5,33
4) Janika Hiltunen Salpa 5,49
5) Suvi Lehtonen 5,51
6) Maija Kantola 6,09
7) Inka Lehtonen 6,13
8) Julia Himilä Karkki-Rasti 6,32
9) Emilia Toivanen Salon Vilpas 6,46
10) Roosa Toivanen Salon Vilpas 7,10
Ja OSkari virttaallePojat 8-9 v. 1,2 km: Boys 8-9 years
1) Oskari Sariola Virttaan Nousu 5,12
2) Kalle Lehtiö 5,36
3) Mathias Leppänen Fribergs Gurkor 6,27
Tytöt 10 – 12 v. 1,8 km: Girls 10-12 years
1) Nea Nikkanen Hämeenlinna Tarmo 7,22
2) Sanna Salmi 7,27
3) Elina Kakko Pertelin Peikot 7,44
4) Sarasofia Sariola Virttaan Nousu 8,02
5) Sanni Oksanen Muurlan Vihuri 8,40
Pojat 10 – 12 v. 1,8 km: Boys 10-12 years
1) Lauri Martti Loimaan Jankko 7,12
2) Eemeli Lagerbom Muurlan Vihuri 7,24
3) Oskari Keijonen Espoon Taitoluistelu Klubi 7,47
4) Valtteri Virtanen Turun Weikot 7,53
5) Einari Leino 8,48
Tytöt 13 – 14 v. 3,8 km: Girls 13-14 years
1) Riina Martti Loimaan Jankko 19,52
Pojat 13 – 14 v. 3,8 km: Boys 13-14 years
1) Juho-Matias Lehtonen 16,24
2) Teemu Kakko Perttelin Peikot 18,32
Pojat 15 – 17 v. 4,1 km: Boys 15-17 years
1) Ville Lehtiö 16,51

VII SALO MARATHON TULOKSET/RESULTS 1.9.2007:
Maraton startti/Marathon start
Maraton startti/Marathon start
Marathon, miehet yleinen (men general):
1) Janne Klasila 2:49:58
2) Tero Uusitalo, Vantaan Hiihtoseura 2:50:32
3)Vesa Peltola Rusko 3:10:08
4) Jussi Mattila Team 21500 3:18:08
5) Mäkinen Marko Muurlan kiri 3:25:17
6) Sakari Holmen 3:38:53
7) Mikko Nikander 3:43:30
8) Petteri Tolvanen 3:52:10
9) Järvinen Petteri Muurlan kiri 4:03:27
10) Olli Laine 4:07:50
11) Tommi Nieminen 4:34:31
12) Borenius Juha 4:34:36
13) Tero Mäenpää 4:45:17
Kuokkanen Eetu kesk.
Oskari Reuna kesk.
Tero T Mäenpää ??

Marathon, miehet 40 (men 40):
1) Ari Ilola Endurance 3:03:31
2) Urmas Kajurand 3:06:53
3) Jari Tomppo Endurance 3:19:47
4) Anssi Lähde 3:27:34
5) Heino Voutilainen 3.33:14
6) Petri Selin 3:44:23
7) Marko Hietala 3:53:08
8) Timo Repo 4:10:35

Marathon, miehet 50 (men 50):
1) Veikko Ollila Rajamäki 3:06:22
2) Veikko Sivosavi Viking Line 3:20:09
3) Kai Linjamäki Viipurin Urheilijat 3:21:10
4) Erkki Sundelin Pori 3:29:34
5) Juha Kemiläinen NRR 3:50:43
6) Raimo Saarinen 4:03:55
7) Juha Brandt 4:17:37
8) Hannu Huovila TVO 4:19:05
Veikko Väisänen Pakilan Visa kesk.
Hannu Vänskä kesk.

Marathon, miehet 60 (men 60):
1) Pertti Gustafson 3:32:37
2) Esko Tamminen 4:17:19
3) Risto Lindroos Helsinki 4:48:39
4) Matti Väätäjä Häjyt 5:09:08
5) Meiksi Johdanto Helsinki 5:15:35
6) Ville Lindfors 5:16:02
7) Kalevi Satopää Salo 6:30

Marathon, miehet 70 (men 70):
1) Reijo Kunttu Häjyt 4:54:08
2) Pentti Siren Spove 5:05:48
3) Erkki Vaisto Häjyt 5:34:19
Tauno Peippo hyl.

Marathon, naiset yleinen (women general):
1) Janina Suuronen 3:49:35
2) Tuula M Mäki Arvela 5:17:35

Marathon, naiset 35 (women 35):
1) Anu Karkinen 4:38:53
2) Riikka-Liisa Aitio 4:53:28

Marathon, naiset 40 (women 40):
1) Hanna Vauhkonen Endurance 3:48:32

Marathon, naiset 50 (women 50):
1) Birgitta Raittinen Häjyt 4:51:59

Marathon, naiset 60 (women 60):
1) Helena Pohjala Espoo 4:53:52

Puolimarathon, miehet yleinen (Halfmarathon, men, general):
1) Sakari Parttimaa 1:20:05
2) Ilkka Utriainen 1:21:25
3) Pasi Rangel Joken talli 1:26:08
4) Juha Viljanen 1:28:02
5) Sakari Böök 1:29:25
6) 6 Aki T. Suikkanen 1:34.37
7) Tommi Ynnilä 1:37:00
8) Harri Tiittanen 1:40:45
9) Peetu Saukkio 1:42:21
10) Jari Vendelin Susi 1:44:58
11) Jukka-Pekka Koskinen 1:49:11
12) Jaro Karkinen 1:52:11
13) Sami-Pekka Arin 1:53:43
14) Jyrki Karkinen 1:54:05
15) Jussi P. Gustafsson 2:00:23
16) Jouko Palme 2:13:06
17) Pasi Miettinen 2:16:27
18) Seppo Vuorinen 2:26:06
18) Jussi-Pekka Herling 2:26:06
Jussi Nurminen DNS
Timo Läpinen DNS

Puolimarathon, miehet 40 (Halfmarathon, men 40):
1) Kari Suominen Joken talli 1:18:05
2) Seppo Vuorinen Joken talli 1:19:49
3) Mika A. Kallioinen 1:19:50
4) Jari Lehtonen Joken talli 1:24:13
5) Ari Siuvatti Muurlan Kiri 1:25:58
6) Tuomo Sibakov 1:27.21
7) Matti Wendelin 1:37:26
8) Juha Reponen 1:37:35
9) Martti Pällijeff 1:37:52
10) Tero Töyrylä Endurance 1:39:27
11) Ari Palimo Kolhu 1:39:37
12) Ilkka Uhlbäck 1:42.55
13) Timo Läpinen 1:47:00
14) Risto Hyvönen 1:48:44
15) Seppo Rautanen 1:51:09

Puolimarathon, miehet 50 (Halfmarathon, men 50):
1) Seppo Rosnell NRR 1:25:05
2) Kari Nieminen Muurlan Kiri 1:29:15
3) Markku Karro Muurlan Kiri 1:32:23
4) Jouni Aalto 1:37:33
5) Jarmo Heino Nokia Road Runners 1:42:21
6) Kari Suominen 1:48:53
Leif Fredriksson DNS

Puolimarathon, miehet 60 (Halfmarathon, men 60):
1) Pertti kalliola 1:39:13
2) Jouko Koskinen Joken talli 1:41:44
3) Sulo Järvinen 2:02.30
4) Arno Kaukonen 2:06:35
Pentti Mäkelä DNS

Puolimarathon, naiset yleinen (Halfmarathon, women general):
1) Sanna Palmu 1:41:46
2) Tiina Perälä 1:43:21
3) Eija Nilsson 1:44:44
4) Johanna Peuranheimo NY 1:52
5) Päivi Miettinen 1:53:33
6) Orvokki Turkunen 2:05:38
7) Sanna Vavuli 2:07:05
8) Elina Laakso 2:26:07
9) Ulla Härkkö 2:54:53
10) Sirpa Salmi 3:42:35

Puolimarathon, naiset 35 (Halfmarathon, women 35):
1) Annamari Ilola 1:59:49

Puolimarathon, naiset 40 (Halfmarathon, women 40):
1) Sari Keskevaari 2:15:21

Puolimarathon, naiset 50 (Halfmarathon, women 50):
1) Riitta Ynnilä 1:36:16

Puolimarathon, naiset 60 (Halfmarathon, women 60):
1) Kaija Saukkio 2:36:01

Kävely, miehet (Walking men):
1) Erkki Hakkarainen Loimaan Voima 43:24:00
2) Reijo Markkula 1:09:04
3) Juhani Enberg Kaarinan Finlandia hiihto 1:13:09
4) Stig Eriksson 1:14:00
5) Jarmo Harju Turun Valpas 1:18:52

Kävely, naiset (Walking women):
1) Sari Linjamäki Helsinki 1:05:04
2) Maria Peltonen 1:15:15
3) Maija Kaksonen TMP 1:18:47
4) Tuula Karttunen Turun Valpas 1:18:51


TULOKSET/RESULTS VI SALON PIKKUJOULUJUOKSU/CHRISTMAS PARTY 2.12.2007:
MIEHET 10,5 km
1) Salo Jukka 37,10
2) Eklund Janne 41,25
3) Elovaara Harri 41,30
4) Kujanpää Pekka 41,43
5) Siuvatti Ari 41,47
6) Jyrkkiö Teppo 42,46
7) Roinila Lasse 42,55
8) Söderholm Kai 43,27
9)Ojala Panu 43,35
10) Nieminen Kari 43,42
11) Vaha Juha-Pekka 44,30
12) Kurppa Hannu 45,02
13) Jokinen Timo 45,04
14) Kevin Magnus 45,06
15) Korpi Hannu 45,24
16) Järvinen Ilkka 45,49
17) Reponen Juha 46,28
18) Tuomisalo Jari 47,14
19) Myrberg Carl 47,22
20) Karro Markku 47,40
21) Lintukangas Jari 47,50
22) Pelli Jari 47,58
23) Aalto Jouni 48,08
24) Tiiri Jorma 49,20
25) Nuolivirta Kimmo 50,14
26) Montola Jukka 50,14
27) Turpeinen Jarkko 50,15
28) Manninen Rami 50,16
29) Vendelin Jari 50,27
30) Lauri Tenho 53,27
31) Laurinen Markku 55,34
32) Mäenpää Juha 58,17
33) Hätönen Tenho 59,16
34) Råstedt Kaj 63,41

KÄVELY MIEHET 10,5 km
1) Sakari Arkko 84,27
2) Juhani Enberg 87,11
3) Stig Eriksson 95,34 (oma aika)
3) Pertti Vepsä 95,34 (oma aika)
5) Krister Weurlander 107,05
6) Harju Jarmo 113,38
7) Malmikivi Juha 113,38

NAISET 10,5 km
1) Toivonen Teija 44,45
2) Karrila Anna 46,32
3) Satto Päivi 48,35
4) Järvinen Hely 48,58
5) Santamäki Helena 51,38
6) Virtanen Tarja 55,08
7) Lehtonen Tuija (Koivu Sari) 56,19
8) Kukkonen Aila 57,17
9) Mäntysaari Maarit 59,44
10) Lehti Olga 65,53
11) Tuominen Marianne 66,09
12) Lähdemäki Riikka 67,42

TYTÖT alle 18-v. 10,5 km
1) Kurppa Fanny 53,33
2) Kurppa Pinja 54,04
3) Koivu Satu 1,01,52.

KÄVELY NAISET 10,5 km:
1) Marja-Leena Ukkonen 95,36
2) Karttunen Tuula 113,38.

SEURAJOUKKUEET:
1. Muurlan Kiri 126,19
(Elovaara Harri 41,30, Siuvatti Ari 41,47, Nieminen Kari 43,42, Karro Markku 47,40)

Jukka Salo
Miesten sarjan ylivoimainen voittaja Jukka Salo maaliin.

 

 


TULOKSET/RESULTS VI SALON UUDENVUODENJUOKSU/NEW YEAR RUNNING 31.12. 2007:
MIEHET 10 km

1) Salo Jukka 34,59
2) Hakala Rauno 39,28
3) Siuvatti Ari 39,29
4) Mäkirinne Mika 40,20
5) Illaru Tony 41,41
6) Valtonen Esko MuKi 41,59
7) Vaha Juha-Pekka 42,35
8) Hämäläinen Olli 42,42
9) Nurminen Jaakko 42,50
10) Oksanen Rauli PePe 43,28
11) Järvelä Simo 43,54
12) Kevin Magnus 43,55
13) Nieminen Kari MuKi 44,09
14) Talikka Aarne Usk. Urhot 44,26
15) Kuikkaniemi Mikko 44,34
16) Leino Ari 44,37
17) Pelli Jari 44,40
18) Hellberg Timo 45,06
19) Reponen Juha 45,16
20) Mäkinen Marko MuKi 45,18
21) Metsi Jouko 45,30
22) Ylönen Otso 47,32
23 Kortesmaa Mika 47,54
24) Karro Markku MuKi 48,26
25) Koivu Tapio LieLu 48,34
26) Eskelinen Ville 48,45
27) Vendelin Jari SuSi 49,00
28) Hämäläinen Antti 50,32
29) Leppänen Markku 50,35
30) Kortesoja Pertti 52,52
31) Mustonen Hannu 53,51
32) Järvinen Sulo 55,16
33) Tuominen Aki 56,55
34) Hätönen Tenho 57,05
35) Yrttiranta Kauko 60,18
36) Nykänen Kari 62,40
37) Hyvölä Mika 63,00
38) Smolander Timo 71,19

POJAT alle 18v 10 km
1) Kaski Ossi 49,32
NAISET 10 km:

1) Toivonen Teija 43,43
2) Mäkinen Sari 43,45
3) Kymäläinen Anneli 51,00
4) Kankaanpää Marja-Leena 52,53
5) Ylönen Outi 53,27
6) Riikonen Sirkku 54,14
7) Sjöberg Pia 59,19
8) Forsten-Österman Susann 59,30
9) Tuominen Marianne Kuusjoki 64,35
10) Suomi Maarit 64,37
11) Sjöholm Anu 71,19
12) Saukkio Kaija 72,16

TYTÖT alle 18v 10 km
1) Koivu Satu TuWe 411 41,25

KÄVELY NAISET n. 6 km
1) Vahtera Arja 48,02
2) Mäkinen Eija 51,04
3) Mäkinen Airi 51,05
4) Ukkonen Marja-Leena 54,39
5) Pudas Marja-Leena 56,55
6) Malmgren Soile 65,58
7) Nurminen Pirjo 65,59
8) Hakala Merja 39,51 (juossut)

KÄVELY MIEHET n. 6 km
1) Arkko Sakari 39,40
2) Peltomaa Timo 41,25
3) Enberg Juhani 54,39
4) Eriksson Stig 56,16
5) Aarimo Asko 65,59

KÄVELY POJAT alle 18v. n. 6 km
1) Peltomaa Jesse 70,04