Salo Marathon Club

Kaikki tulokset / all results 2005

TULOKSET / RESULTS IV SALO SPRING RUNNING SALON KEVÄTJUOKSU 2.4.2005:


startti
Puolimaraton startti/Halfmarathon start

MIEHET/MEN 21.1 km:
1. Petri Juuti KU-58 1.18.13
2. Sakari Parttimaa SuSi 1.18.56
3. Simo Järvelä Medivire 1.21.31
4. Matti Huttunen Hki Kisaveikot 1.22.59
5. Janne Hyryläinen Hejy 1.23.09
6. Tommy Korin Österby SK 1.30.28
7. Esko Valtonen MuKi1.30.52
8. Marko Mäkinen MuKi 1.33.25
9. Pekka Nordström Vantaa 1.45.19
10. Jari Pynninen Rolls-Royce Oy 1.56.25
11. Eino Martikainen SuRa 2.14.05

MIEHET/MEN 10 km:
1. Markku Kaartinen PeU 35.58
2. Anders Örnmark Tenala IF 36.58
3. Teppo Jyrkkiö Espoontapiot 38.10
4. Siuvatti Ari MuKi 38.36
5. Seppo Rosnell NRR 38.57
6. Kevin Magnus EiFC 40.46
7. Juha ReponenPyölin Pamaus 46.44
8. Keijo Linnakoski Salo 46.46
9. Arto Saviranta NRR 47.37
10. Jarmo Heino 50.52
11. Eino Mäkinen 52.21
12. Tenho Hätönen Muurlan Kiri 52.21
13. Osmo Kukkonen NRR 52.36
14. Vilho Loppukaarre Spove 55.12
15. Kim Masalin 56.02

MIEHET/MEN 5 km:
1. Aimo Peltonen 23.06
2. Timo Peltomaa Häjyt 23,39


Miesten 10 km voittaja Markku Kaartinen taivaltaa Helisnummen mäkeä ylös jo johtopaikalla reilu 3 km juostuna.

 

NAISET/WOMEN 21.1 km:
1. Sari Juuti KU-58 1,30.08
2. Sirkku Riikonen Uskelan Urhot 1.50.25
3. Helena Santamäki Ypäjän yllätys 1.51.29
4. Helena Aronen VAR MK 2.05,55

NAISET/WOMEN 10 km:
1. Sari Koivu TuVe 43.33
2. Riitta Ynnilä Susi 43.57
3. Aila Kukkonen 50.53
4. Seija Turunen 54.23
5. Erja Lind 56.27

NAISET/WOMEN 5 km:
1. Katri Kreen VsVU 21.06
2. Anne-Mari Koskinen HeJy 21.25
3. Tytti Elomaa 42.00


Naisten 5km voittajan Katri Kreenin tyylinäyte.


III TWIGA MINIMARATHON 28.8.2005:
Nuorimmaiset säntäävät innolla matkaan!
Juoksuintoa täynnä!
näistä kisattiin!III TWIGA MINIMARATHON 28.8.2005
Järjestyksessään kolmas Twiga-minimaraton kilpailu juostiin Salon urheilukentällä vajaan 120:n juoksijan voimin, nuorimpien sarjojen kerätessä selvästi eniten osanottajia.
Tytöt/Pojat 3 – 4 v. 200 m, ei aikaa Girls/Boys 3-4 years no time:
1) Valteri Peltola
2) Siiri Boenius
3) Joel Borenus
4) Sara Kankare
5) Silja Knaapinen
6) Siiri Sutinen
7) Teemu Hukkilä
8) Ville Heikkilä
9) Marko Juva
10) Maija Martama
11) Mikael Mejia
12) Milla Hyytiäinen
13) Samuel Mejia
14) Laura Muhonen
15) Emmi Alanto
16) Severi Jaatinen
17) Sonja Lagerbom
18) Aarno Leino
19) Roni Vuori
20) Vilma Jalonen
21) Milla Hemanius
22) Lydia Kauri
23) Viivi Syrjalä
24) Tuomas Noja
25) Niklas Helin
26) Roope Nieminen
Juliaana Kivi 33 vie voitonTytöt 5 – 6 v. 400 m: Girls 5-6 years
1) Juliaana Kivi 1.42
2) Meri Alanne 1.44
3) Saara Jaatinen 1.48
4) Jonna Juva 1.53
5) Linnea Jalonen 2.02
6) Pinja Kankare 2.02
7) Elli Leino 2.02
8) Julia Andersson 2.07
9) Annu Laurila 2.08
10) Saana Hintikka 2.21
11) Maria Ylönen 2.23
12) Sanni Sutinen 2.27
13) Minja Lukkaroinen 2.29
14) Aurora Ylönen 2.34
15) Siiri Borenius 2.36.
Oskari Sariola 116 kirii niukkaan voittoon ennen Niko Alantoa 111Pojat 5 – 6 v. 400 m: Boys 5-6 years
1) Oskari Sariola 1.45
2) Niko Alanto 1.45
3) Kassu Jalonen 1.49
4) Konsta Mastomäki 1.50
5) Matias Lammervo 1.52
6) Teemu Kerkola 1.57
7) Aleksi Koskela 2.01
8) Antti Laahisto 2.05
9) Riku Prusila 2.06
10) Henri Laakso 2.09
11) Eppu Määttänen 2.11
12) Markus Muhonen 2.14
13) Leevi Kauri 2.17
14) Onni Kaarto 2.22
15) Heikki Hiirola 2.38
16) Leevi Hemanius 2.38
17) Iiro Kaarto 3.28
Emilia keskittyneenä ennen starttia!Tytöt 7 v. 800 m: Girls 7 year
1) Emilia Vuori 3.45
2) Elli-Nora Kaarto 3.51
3) Aino Reiman 3.52
4)Janika Hiltunen 3.54
5) Aino Kaarto 3.57
6) Henna Peltokorpi 3.59
Lassi Vuorinen juoksee selvään voittoonPojat 7 v. 800 m: Boys 7 year
1) Lassi Vuorinen 3.19
2) Markus Lehto 3.30
3) Miro Määttänen 3.39
4) Patrick Kåla 3.41
5) Onni Vuorinen 3.44
6) Simo Siltanen 3.49
7) Jesse Elo 3.53
8) Leevi Luusalo 4.08
Tytöt 8-9 v. 1,2 km: Girls 8-9 years
1) Elina Kakko 5.07
2) Sara-Sofia Sariola 5.23
3) Sanni Oksanen 5.25
4) Suvi Rannisto 5.27
Matias Tuomela 153 otti johtopaikan heti lähdössäPojat 8-9 v. 1,2 km: Boys 8-9 years
1) Matias Tuomela 4.43
2) Teemu Hartman 4.57
3) Joona Rauhala 5.08
4) Eemeli Lagerbom 5.12
5) Juho Nummilaakso 5.13
6) Aleksi Parttimaa 5.14
7) Nico Kerkola 5.15
8) Sami Vikelius 5.24
9) Riku Vikelius 5.29
10) Tommi Peltokorpi 5.33
11) Einari Leino 5.34
12) Roope Vuori 5.40
13) Oskari Vuorinen 5.45
14) Tommi Ylönen 5.47
15. ? 5.59
16) Taneli Rauhala 6.10
Petra voitti myös pojat, taustalla poikien voittaja Lauri VuorinenTytöt 10 – 12 v. n. 2 km: Girls 10-12 years
1) Petra Alanne 7.11
2) Virva Norja 7.45
3) Sofiina Hiltunen 8.14
4) Sofia Mäkelä 9.57
5) Vilja Oksanen 10.01
6) Essi Jalonen 11.21
Lauri voitti 2004 8-9 vuotiaiden sarjan ja oli nyt 10-12 vuotiaiden poikien parasPojat 10 – 12 v. n. 2 km: Boys 10-12 years
1) Lauri Vuorinen 7.15
2) Pyry Alanne 7.26
3) Lauri Jalonen 7.31
4) Teemu Lottonen 7.31
5) Matias Kaarto 7.52
6) Roope Oilonqvist 8.00
7) Riku Poutanen 8.06
8) Severi Uutela 8.11
9) Joni Juva 8.15
10) Teemu Kakko 8.40
11) Riku Kerkola 8.51
12) Leevi Uutela 9.13
13) Elias Kaarto 10.12
13-17-vuotiaat lähdössä
Pojat 13 – 14 v. 3,8 km: Boys 13-14 years 3.8 km
1) Erno Suomonen 15.33
Tytöt 13 – 14 v. 3,8 km Girls 13-14 years 3.8 km:
1) Heta Jalonen 15.07
2) Minna Kivi 17.28
3) Sanna-Mari Kaarto 19.53
Pojat 15 v. 4.6 km Boys 15 years 4.6 km:
1) Ossi Kaski 15.56
10-12 vuotiaat starttiviivalla!


TULOKSET/RESULTS 3.9.2005:
V SALO MARATHON & II ULTRA MARATHON noin 60 km

startista/from the start!
Maraton startti/Marathon start
Ultramarathon, miehet yleinen (men general):
1) Nyberg Crister 5.15.03 Pakilan Visa
2) Lipponen Eino 5.23.11
3) Päivinen Ari 5.23.47
4) Korin Tommy 5.36.55 Ösk
5) Rehn Thomas 5.54.21

Marathon, miehet yleinen (men, general):
1) Karvonen Jarkko 3.12.51
2) Mäkinen Marko 3.14.19 Muki
3) Kallionen Mika 3.26.06
4) Nieminen Esa-Aulis 3.33.21
5) Ritola Mika 3.39.33
6) Järvinen Juha 3.42.51
7) Aalto Pekka 3.43.05 SCMT
8) Surakka Timo 3.45.19 TietoEnator
9) Nugent Sean 3.56.18 Mustat Kynnet
10) Bäckström Miikka 4.07.05 Häjyt
11) Kultanen Janne 4.19.31 Hermannin Leikkikerho
12) Lundeberg Nils 4.21.12
13) Stirkkonen Jarkko 4.43.37 Somerniemen Voima
14) Mannsten Hans 5.12.58 Häjyt

Marathon, miehet 40 (men 40):
1) Sahla Reijo3.17.20 Littoinen
2) Olli Jari 3.31.41
3) Hiltunen Petri 3.32.04
4) Suomi Ari 3.51.55 Tematek Oy
5) Harell Rainer 3.52.12 Turku
6) Lehtinen 3.57.34 TietoEnator
7) Suominen Ari 4.01.46 Espoo
8) Pesonen Hannu 4.05.01 Järvenpää
9) Salonen Ismo 4.14.51 Hämeenlinna
10) Kuisma Antti 4.19.05
11) Sköld Leif 4.21.56
12) Sällylä Tapani 5.52.06 Turun Urh.liitto

Marathon, miehet 50 (men 50):
1) Ollila Veikko 3.07.45 Rajamäki
2) Kivimäki Ismo 3.30.02
3) Rutanen Pekka 3.43.12 Lahti
4) Saarinen Raimo 3.4915
5) Lastuvuori Lasse 3.55.05 Hyvinkää
6) Colliander Anders 3.56.05 Helsinki
7) Turunen Hannu 4.08.54 Turku
8) Muranen Matti 4.13.39 Piikkiön Kehitys
9) Tamminen Esko-Eino 4.26.52
10) Peltonen Asko M. 5.26.07 VarMK

Marathon, miehet 60 (men 60):
1) Hyvärinen Raimo 3.50.45 SQUyyzy Finland
2) Kitunen Matti 4.35.34
3) Lindroos Risto 4.38.33 Helsinki
4) Lappalainen Lasse 4.45.01 Porvoo
5) Schmidli Valter 4.59.20
6) Hammaren Jaakko 5.26.07
7) Lindfors Ville 5.31.05 Gammelback

Marathon, miehet 70 (men 70):
1) Siltala Onni 4.28.10
2) Peippo Tauno 4.35.16
3) Vaisto Erkki 5.52.06

4.9.2005 Toimitsijamarathon:
1. Petri Siren 6.40.56
2) Kalevi Saukkonen 6.40.56
3) Anderson Mwegerano 6.59.33
Ultramarathon, naiset yleinen (women general):
1) Tähkävuori Maria 5.55.41
2) Huhtala Sini-Anna 7.48.11

Marathon, naiset 40 (women 40):
1) Vuotilainen Tuula 4.02.30
2) Hovi Katri-Helena 4.21.56

Marathon, naiset 50 (women 50):
1) Pohjola Helena 4.36.27

Tuula Vuotilainen
Naisten maratonin nopein Tuula Vuotilainen sai maalissa mitalin ja ansaitut onnitteluhalaukset!
Maria Tähkävuori
Naisten ultramaratonin voittaja Maria Tähkävuori oli 42 km:n kohdalla vielä hyvissä voimissa.
tukijat

startista/from the start!
Startista/From start!t
Puolimarathon, miehet yleinen (Halfmarathon, men, general):
1) Parttimaa Sakari 1.20.18 Susi
2) Sippola Harri 1.22.13
3) Orte Juha 1.29.37 Maskun kataja
4) Breilin Oskar 1.29.54
5) Haajanen Kari 1.31.41
6) Kuusniemi Petri 1.33.36
7) Leino Ari 1.35.42
8) Lindroos Markku 1.40.30
9) Vendelin Jari 1.43.13 Susi
10) Saukkio Peetu 1.44.37 SaMK
11)Suominen Kari 1.51.10
12) Ylönen Tapio 1.51.49
13) Uusitalo Aimo 1.54.48
14) Huovinen Jere 1.58.14 Turku
15) Helin Veikko-Juhani 2.01.18
16) Tuomisalo Jari 2.06.43
17) Rautava Juha-Pekka 2.07.04
18) Fagerholm Karl 2.17.28 NRR
19) Kettunen Raimo 2.23.24
20) Virtanen Timo 2.35.15
20) Savia Olli-Pekka 2.35.15
20) Laakso Pentti 2.35.15
20) Junttila Jari 2.35.15

Puolimarathon, miehet 40 (Halfmarathon, men 40):
1) Siuvatti Ari 1.22.41 Muki
2) Linjamäki Kai 1.28.03 Viipurin Urheilijat
3) Miekka Timo 1.28.29 Vantaa
4) Heino Timo 1.31.57 Riihimäen Fysioterapia
5) Suovio Harri 1.34.36 Pepe
6) Niemi Kari 1.39.13 Putolan Sankarit
7) Mäkelä Kai 1.39.31 Bosch Turvajärjestelmät
8) Ankkuri Tenho 1.49.25
9) Heinonen Jarmo 1.51.56
10) Jokinen Harri 2.28.21 Pepe

Puolimarathon, miehet 50 (Halfmarathon, men 50):
1) Nieminen Kari 1.29.56 Muki
2) Sivosavi Veikko 1.31.20 VikingLine
3) Suhonen Pekka 1.31.44 Kerava
4) Oksman Paavo 1.35.32 Pakilan Visa
5) Laine Matti 1.37.18 Muki
6) Heino Jarmo 1.42.07 NRR
7) Valtonen Esko 1.43.59 Muki
8) Leskinen Kauko 1.48.20 FOA
9) Martikainen Eino 2.19.50

Puolimarathon, miehet 60 (Halfmarathon, men 60):
1) Heinikari Pekka 1.34.01 Hämeenlinna

Kävely, miehet (Walking men):
1) Eriksson Stig 1.36.00 Åbo IFK
2) Titoff Mauri 1.50.44
Puolimarathon, naiset yleinen (Halfmarathon, women general):
1) Elovaara Jonna 1.43.59
2) Linna Anne 1.50.25 Turku
3) Väre Tiina 1.52.05 SomeronESa
4) Leinonen Kirsi 1.56.50 Kiskon Kiskojat
5) Helskyaho Marja 2.04.38
6) Salo Sini 2.09.10 Turku
7) Linna Sirkka-Liisa 2.36 Äänekoski

Puolimarathon, naiset 35 (Halfmarathon, women 35):
1) Ahonen Merja 1.42.06 VarMK
2) Lindroos Tiina 1.46.43

Puolimarathon, naiset 40 (Halfmarathon, women 40):
1) Sivosavi Outi 1.35.07 LiedonLuja
2) Väliniemi Anne 1.41.46 TUL

Puolimarathon, naiset 50 (Halfmarathon, women 50):
1) Ynnilä Riitta 1.37.51 SuSi
2) Lindqvist Eira 2.19.32 Häjyt

Kävely, naiset (Walking women):
1) Bernhus Gunilla 1.13.16 Sverige
2) Linjamäki Sari 1.13.32 Helsinki
3) Ojala Sinikka 1.14.15 Salon Samoojat
4) Vahtera Arja Salo
5) Raittinen Katri Salo
6) Hakala Jaana
7) Riski Saija


TULOKSET/RESULTS IV SALON PIKKUJOULUJUOKSU 27.11.2005:
Juoksijat lähdössä matkaan lumiseen maisemaan....
Juoksijat lähdössä matkaan lumiseen maisemaan....
MIEHET 10,5 km

1) Wetterstrand Mika MuKi 39:00
2) Elovaara Harri MuKi 39:23
3) Tomppo Jari MuKi 39:29
4) Siuvatti Ari MuKi 40:14
5) Virta Jussi Forssan Salama 40:15
6) Leppänen Pekka, Mellilä 40:26
7) Lietzen Petri, Muki 41:20
8) Valtonen Esko, MuKi 42:24
9) Rantala Hannu, loimi-Kiekko 42:45
10) Malmi Jarmo, Island Runners 43:14
11) Söderholm Kaj, Sjundeo IF 43:46
12) Laine Matti, MuKi 44:58
13) Nieminen Kari, MuKi 44:58
14) Sivosavi Veikko, Viking Line 45:21
15) Karro Markku, MuKi 45:22
16) Alanko Johan, Turku 46:13
17) Myrberg Carl, ÅIFK 47:17
18) Eskelinen Ville, NRR 48:02
19) Holmberg Rolf, Island Runners 48:26
20) Ratamo Ilkka, Vaskio 48:50
21) Aalto Jouni, 48:51
22) Tynkkynen Esko, Someron Voima 48:51
23) Fredriksson Leif, Lohja 50:45
24) Saviranta Arto, NRR 54:22
25) Laurinen Markku, Mellilän Huovit 54:26
26) Harteva Kauko, Liedon Luja 55:03
27) Råstedt Kaj, Friberys Gurkor 56:20
28) Asikainen Urho, ÅIFK 56:48
29) Tarkkanen Tuomas, Suunnaton Into 56:54
30) Weurlander Krister, Siuntio 57:04
31) Kukkonen Osmo, NRR 57:22
32) Arkko Sakari, Mikkeli 57:50
33) Ikonen Timo, Vantaa 58:53
34) Kairemo Kalevi, Helsinki 61:37
35) Jokinen Harri, PePe 63:41
36) Aatos Kari, SPOVE 68:27
37) Vepsä Pertti, Nakkila 1.40:17
38) Eriksson Stig, ÅIFK 1.40:17
39) Palokangas Paavo, VsVU 1.40:17

POJAT 10,5 km:
1) Karrila Alex Espoon Tapiot 46:58

NAISET 10,5 km

1) Karrila Anna Espoon Tapiot 42:24:00
2) Toivonen Teija, Salo 45:41
3) Tynkkynen Mirjam, Someron Voima 48:51
4) Elovaara Jonna, Halikko 50:55
5) Santamäki Helena, Ypäjän yllätys 52:23
6) Asikainen Benita, ÅIFK 54:16
7) Renvall Kirsi, Kuusisto 54:29
8) Kukkonen Aila, SMC 57:22
9) Piispanen Seija, 63:39
10) Lehtonen Tuija, Liedon Luja 63:39
11) Ukkonen Marja-Leena, Mikkeli 97:06
12) Hämäläinen Soili, Mikkeli 97:13:00

Anna Karrila
Anna Karrila uusi viimevuotisen voittonsa, josta kuvakin.

TULOKSET IV SALON UUDENVUODENJUOKSU 31.12. 2005:
MIEHET 11,1 km

1) Kari Tuomas AngA 39.42
2) Savonheimo Jukka TuWe 39.43
3) Järventaus Octavia TuWe 41.14
4) Järvelä Simo Medivire 42.29
5) Elovaara Harri MuKi 43.14
6) Parttimaa Sakari Susi 43.21
7) Ekman Rauno MuKi 46.32
8) Kevin Magnus Tammisaari EIF 46.53
9) Valtonen Esko MuKi 47.08
10) Niemi Kari 47.44
11) Virta Jussi Forssan Salama 48.06
12) Korjin Tommy ÖSK 48.08
13) Miekka Timo 48.11
14) Välske Kimmo Nurmijärvi 48.25
15) Nyberg Tommi Roamers 48.38
16) Karro Markku MuKi 49.22
17) Laine Matti MuKi 49.42
18) Eskelinen Ville NRR 50.53
19) Hellberg Timo Kirjakkalan Alku 51.1
20) Virta Sami MS Parma 51.34
21) Virtanen Jari Paimion rasti 51.44
22) Tuominen Aki Nummen kipinä 53.22
23) Kauri Roni SMC 53.47
24) Vendelin Jari Susi 55.59
25) Ylönen Otso 56.22
26) Peltomaa Timo Häjyt 56.4
27) Syrjälä Ilkka Maskun palloseura 57.49
28) Mäkirinne Mika 58.51
29) Rantanen Hannu VSVU 1:00.55
30) Hätönen Tenho Muki 1:01.30
31) Yrttiranta Kauko Salpa 1:06.20
32) Nykänen Kari 1:06.21
33) Talikka Aarno Uskelan Urhot 1:14.41
34) Masalin Kim 1:22.36

POJAT alle 18v 11,1 km
1) Kaski Ossi Salo 53.27

NAISET 11,1 km:

1) Kauri Mari SMC 48.48
2) Toivonen Teija MuKi 50.03
3) Hannula Päivi VSVu 56.47
4) Riikonen Sirkku Uskelan Urhot 58.50
5) Kankaanpää ML Salo 1:01.49
6) Ylönen Outi SMC 1:01.49
7) Mäntysaari Maarit Salo 1:02.27
8) Risku Helmi 1:02.46
9) Mäkinen Airi Uskelan Urhot 1:11.47
10) Suomi Maarit Uskelan Urhot 1:14.33
11) Nurminen Pirjo Uskelan Urhot 1:14.40

TYTÖT alle 18v 11,1 km
1) Norja Virva 1:08.19